Kendi E-mail Hesabımdan Bana Mail Geliyor, E-posta Taklit Mail Nedir?

E-posta adresinizden size aynı e-posta adresi ile sanki siz göndermişsiniz gibi mailler geliyor olabilir. Böyle bir durumda paniklemeniz, e-mail hesabınızın çalındığına dair korku içerisinde olmanız gerekmez. Çünkü bu mail gönderimi tamamen SCAM olarak adlandırılıyor.

Scam nedir?; internet üzerinde yapılan hileli işlemleri ifade eden, intetnet kullanıcılarını her yönü ile (örneğin web site üzerinden, e-posta üzerinden gibi) kandırmaya yönelik gerçekleştirilen aktiviteleri tanımlamak amacıyla kullanılan bir terimdir. İnternetin gelişmesi ile birlikte Scam türleri de doğru orantılı olarak farklılaşmış, yüzlerce çeşidi ortaya çıkmıştır. Böyle bir ortamda bu tarz dolandırmaya yönelik sahte aktivitelere kanmamanız gerekir.

Eğer kendinize ait herhangi bir e-posta adresinden, yine kendinize mail alıyor iseniz, yani size kendi e-mail adresinizden mail gönderiyor iseler, bunun bir aldatmaca yani Scam olduğunu bilmeniz gerekiyor.

E-posta adresinizin çalınmadığını şöyle anlayabilirsiniz;

1- Gelen mailin kaynak kodunu incelersiniz, gelen ip adresi kaynağı sunucunuza ait ip değil ise gönderen siz değilsinizdir. Yani bu bir scam maildir ve sahtedir. Bu tarz bir mail için endişelenmeniz gerekmez.
2- Mail adresine yanıt gönderdiğinizde yanıt size geliyor veya hiç gitmiyor ise bu mail Scam dır. Bu tarz bir mail için endişelenmeniz gerekmez.

Sizin bu süreçte Scam maillerden korunmak için yapmanız gerekenler; sahte maillere kanmamanız, E-posya kaynak ip adresini doğrulamanız, Mail içerisindeki hiç bir linkte tıklamamanızdır.

Scam / sahte mailler için mail servisiniz üzerinden hostname doğrulama, rdns list gibi çeşitli önlemler denenebilir. Bu konuda sunucu sağlayıcınız ile görüşmenizi öneririz.

Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

Daha Fazlası

Fail2ban Unban IP, Banlanan ip adresinin banını kaldırma

Fail2ban kurulu sunucunuzda eğer fail2ban bir ip adresini banladı ise aşağıdaki komutu hangi...

cPanel Inode Quota Exceeded Başlıklı Sahte Mailler Hakkında

Son zamanlarda cpanel hosting kullanan müşterilerimize veya müşterimiz olmasada diğer cpanel...

WordPress Güvenlik Önlemleri

WordPress Sitenize virüs bulaşmaması ve güvenlik için aşağıdaki maddeleri uygulayabilirsiniz ;1-...

Centos 7 Firewalld IP Banlama

firewalld yapısına sahip Centos 7 gibi sistemlerde ip adresini aşağıdaki gibi ssh üzerinden...

Wordpress belonnanotservice Virüsü Nasıl Temizlenir?

Wordpress belonnanotservice Virüsü wp-admin/ sayfanızı kendi sitesine yönlendiren yeni tip bir...